Co się zmieniło w dowodach rejestracyjnych?
Na pierwszy rzut oka zmiany w dowodach nie są widoczne, a nowy wzór nie różni się bardzo od swojego poprzednika. Przede wszystkim zmienia się forma zabezpieczeń – zastosowano chemiczny papier, by w świetle ultrafioletowym nie wykazywał już luminescencji, umieszczono także dwutonowy znak wodny, a numeracja i personalizacja dokumentu została wykonana metodą laserową. Zmiany mogą wydawać się znikome, ale są bardzo ważne, bo dzięki nim taki dokument będzie trudniej podrobić.
Nowe dowody rejestracyjne – czy są obowiązkowe?
Ministerstwo na ten moment nie przewiduje obowiązkowej wymiany starego dowodu rejestracyjnego na nowy. Będzie się to odbywało stopniowo – np. przy zakupie kolejnego samochodu, w momencie, gdy trzeba będzie go przerejestrować, czy też zaistnieją inne powody konieczności wymiany dokumentu. Co to oznacza dla kierowców? W przypadku, gdy zgubi lub uszkodzi swój dowód czy kupi samochód i zaistnieje potrzeba jego rejestracji w Wydziale Komunikacji – wtedy najprawdopodobniej zostanie wydany nowy wzór dowodu rejestracyjnego.
Dlaczego najprawdopodobniej? Może okazać się, że jednak zostanie wydany jeszcze stary wzór dokumentu, ze względu na to, że Ministerstwo Infrastruktury zdecydowało, że poprzednie dokumenty mogą być wydawane do 11 lipca 2022 roku. Urzędy muszą bowiem jeszcze wykorzystać stare blankiety.
Ile kosztuje wydanie nowego dowodu rejestracyjnego?
Zdarza się, że nowe wzory dokumentów pociągają za sobą podwyżki związanych z nimi opłat. Czy tak jest i tym razem? Na szczęście nie. Opłaty wnoszone w miejskich lub gminnych wydziałach komunikacji nie wzrosną. Kierowcę wydanie nowego dowodu rejestracyjnego nadal będzie kosztowało 54 zł, do których doliczona zostanie tzw. opłata ewidencyjna w wysokości 0,50 zł.
Po więcej informacji o dnośnie rejestracji pojazdu zachęcam na stronę: