Przychodzi ten dzień, że ubezpieczamy swoje wymarzone auto. O ile OC jest ubezpieczeniem mniej złożonym, o tyle w ubezpieczeniu autocasco (AC) mamy duże pole wyboru. Warto się tym zainteresować i czytać dokładnie warunki umowy, często niewiele tańsza oferta może okazać się dużo mniej korzystną. Trzeba być świadomym Klientem, żeby wybrać najlepszy stosunek jakości do ceny.

Sumy ubezpieczenia
Pierwszą rzeczą, na którą na pewno zwrócimy uwagę, jest suma ubezpieczenia. Towarzystwa ubezpieczeniowe podają inną kwotę wartości auta, ponieważ posiadają inne sposo by jej liczenia. Powinniśmy mieć możliwość deklaracji sumy lub przynajmniej możliwość jej podniesienia. Jak już jesteśmy przy sumie, to należy zwrócić uwagę czy jest ona stała czy ulega amortyzacji. Jeżeli wybierzemy drugi wariant musimy się liczyć, że w razie wypłaty pod koniec okresu ubezpieczenia dostaniemy mniejszą kwotę niż ta w umowie.

W razie kolizji czy wypadku…
Drugą sprawą jest szereg warunków związanych z ewentualną kolizją. Postawmy się w sytuacji, że mamy zdarzenie z naszej winy. Na szczęście mamy też ubezpieczenie AC. Tylko sprawdźmy teraz czy posiadamy możliwość naprawy w autoryzowanym serwisie czy może tylko wariant wypłaty gotówki według wyceny rzeczoznawcy. Czy przy wyliczeniu wartości szkody firma będzie brać pod uwagę zużycie uszkodzonych części? Może się okazać, że dostaniemy wypłatę za uszkodzoną chłodnicę 500 zł, gdzie na zakup nowej wydamy 1000. Niezależnie czy likwidacja odbywa się bezgotówkowo czy dostajemy pieniądze na konto istotne jest jak będzie ustalany koszt części. Czy według polisy będzie brana pod uwagę wartość zamienników czy części oryginalnych. Nie wspominam już o wkładzie własnym, którego należy unikać.

Ważne dodatki
Poza powyższymi wariantami warto zwrócić uwagę na szereg innych mniej lub bardziej ważnych warunków. Assistance to pomoc w razie szeroko rozumianych problemów na drodze. Możemy dostać wsparcie w razie wypadku, a w innych wariantach również w razie awarii czy kradzieży. Istotnym wyznacznikiem będzie też limit holowania czy inny rodzaj oferowanej (bądź nie) pomocy. Poprośmy również zawsze o ochronę utraty zniżek, ponieważ to tani dodatek. Pozwoli on nam utrzymać cenę przy wznowieniu polisy na podobnym pułapie mimo kolizji. Musimy też porównać na jaką kwotę jest propozycja ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Spójrzmy czy dostaniemy dodatkowe ubezpieczenie opon lub szyb. Będą one na pewno przydatnym wsparciem w razie ich uszkodzenia.

To tylko ważniejsze szczegóły, które chciałem pokrótce przedstawić. Zachęcam do kontaktu, chętnie doradzę przy doborze ubezpieczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.