Podobno właściciel auta cieszy się dwa razy. Pierwszy raz jak kupuje, drugi jak sprzedaje swoje cztery kółka. Często jak samochód jest wiekowy mamy dwa wyjścia: sprzedać auto na umowę kupna sprzedaży lub zezłomować. Chciałbym dzisiaj skupić się na pokazaniu różnic i uświadomić potencjalnych sprzedających.

Gdy sprzedajemy auto drugiej osobie na pewno zyskamy wyższą cenę niż w przypadku kasacji. Jeżeli byliśmy przywiązani do swojego auta, to ucieszy nas też fakt, że będzie ono jeszcze komuś służyło. To chyba tyle plusów tego pierwszego rozwiązania. Należy pamiętać, że samochód zawsze sprzedajemy z ubezpieczeniem OC. Tutaj pojawia się pierwsza zaleta złomowania- w przypadku kasacji dostajemy zwrot pieniędzy za pozostały czas na jaki została zawarta umowa ubezpieczenia. Dodatkowo oszczędziliśmy wiele czasu, który byśmy stracili na cały proces sprzedaży samochodu. Ogłoszenia na portalach aukcyjnych też nie należą do najtańszych. Wszystko zależy od wartości samochodu i naszego indywidualnego wyboru.

Sprzedaliśmy lub zezłomowaliśmy auto, co dalej?

Nasz obowiązki nie kończą się razem ze sprzedażą auta. Oprócz powiadomienia urzędu komunikacji musimy jeszcze wysłać informację o sprzedaży do firmy ubezpieczeniowej. To bardzo istotna kwestia, jeżeli nie chcemy być już obciążani za sprzedany samochód. Jeśli wybraliśmy opcję umowy kupna sprzedaży, to należy przesłać kopię (zdjęcie/skan/ksero) umowy do towarzystwa gdzie posiadaliśmy ubezpieczenia. Brak takiej informacji może wiązać się dla Ciebie z niepotrzebnymi wyjaśnieniami w przypadku spowodowania szkody przez nowego właściciela. Do momentu zgłoszenia sprzedaży jesteśmy również obciążani za nieopłacone raty lub wznowienie polisy.

W przypadku kasacji auta sprawa wygląda analogicznie. Wysyłamy kopię zaświadczenia ze stacji demontażu do naszego ubezpieczyciela (zdjęcie poglądowe poniżej). Dodatkowo musimy podać numer konta, na który ma być zwrócona niewykorzystana część składki za ubezpieczenia jakie posiadaliśmy. Ważne, abyśmy zwrócili uwagę czy stacja demontażu daje nam zaświadczenie o wycofaniu auta. Niestety nadal zdarzają się oszuści, którzy wykorzystują naszą niewiedzę i podsuwają nam umowę kupna sprzedaży.

Mam nadzieję, że wyjaśniłem w przystępny sposób różnicę pomiędzy złomowaniem a sprzedażą auta. W razie potrzeby wsparcia zawsze jestem do dyspozycji!

Wzór zaświadczenie o demontażu pojazdu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.