Dlaczego najtańsze nie zawsze znaczy najlepsze? Sumy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu mechanicznego wynosi zawsze tyle samo. Niezależnie od tego jaką zapłacimy składkę, kwoty odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego będą wynosiły:
-w przypadku szkód na osobie – szkody osobowe – 5 200 000 euro w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem bez względu na liczbę poszkodowanych
-w przypadku szkód w mieniu  szkody w mieniu – 1 050 000 euro w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem bez względu na liczbę poszkodowanych

Powyższe kwoty wynikają z Ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBK z dnia 22 maja 2003 r. Zatem czym różnią się poszczególne oferty na rynku? Na co warto zwrócić uwagę? Często w cenie lub za niewielką dopłatą dostajemy dużo więcej u jednego towarzystwa ubezpieczeniowego niż za podobną cenę w drugim.

Bezpośrednia likwidacja szkód (BLS) jest z jednym powodów, który może nas zachęcić do wyboru polisy. BLS polega na tym, że bezpośrednią likwidacją szkody zajmuje się nasze towarzystwo ubezpieczeniowe, a nie jak dotąd ubezpieczyciel sprawcy szkody. Później nasz ubezpieczyciel rozlicza się już towarzystwem, w którym OC miał sprawca. Co ważne przy wycenie szkody zajmuję się tym rzeczoznawca z naszej firmy ubezpieczeniowej i sama likwidacja szkody nie różni się dla nas od tradycyjnego sposobu. Czy będzie to prostsze dla właściciela pojazdu? Jak wycenę i cały proces przeprowadzi firma sprawcy, a jak nasza, której jesteśmy Klientem? Zostawiam już do samodzielnej oceny.

Assistance dostajemy praktycznie do każdego OC. Czasem jest wliczone w cenę, a czasem mamy płatne warianty do wyboru. Należy zwrócić jednak szczególną uwagę na wariant jaki dostajemy. Ważnymi szczegółami jest to czy pomoc należy nam się w razie wypadku czy również w razie awarii czy kradzieży auta. Spójrzmy również na co możemy liczyć w razie potrzeby. Jedno z towarzystw zaproponuje nam samo holowanie z limitem kilometrów i to przy spełnieniu dodatkowych warunków. W drugiej firmie dostaniemy możliwość auta zastępczego, hotel a nawet naprawę w miejscu zdarzenia.

Do powyższych czynników, które mogą warunkować wybór naszego ubezpieczenia możemy wymienić szereg innych. Dla jednej osoby istotny będzie dodatek, który zagwarantuje nam ochronę zniżek w razie szkody. To znaczy, że jeśli spowodujemy szkodę i nie zmienimy ubezpieczyciela, to za rok przy przedłużeniu polisy firma gwarantuje nam utrzymanie zniżek na tym samym poziomie. Drugą osobę mogą zainteresować dodatkowe ubezpieczenia na opony lub szyby. W przypadku wyboru tych dodatków firmy pomogą nam przy problemach przebitą oponą czy wymienią szybę. Co ważne przy korzystaniu z pomocy nie stracimy zniżek.

Myślę, że nakreśliłem pokrótce temat odnośnie wyboru OC samochodu. Zachęcam do kontaktu, chętnie pomogę przy znalezieniu ubezpieczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.