Dlaczego najtańsze nie zawsze znaczy najlepsze? Sumy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu mechanicznego wynosi zawsze tyle samo. Niezależnie od tego jaką zapłacimy składkę, kwoty odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego będą wynosiły:
-w przypadku szkód na osobie – szkody osobowe – 5 200 000 euro w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem bez względu na liczbę poszkodowanych
-w przypadku szkód w mieniu  szkody w mieniu – 1 050 000 euro w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem bez względu na liczbę poszkodowanych

Powyższe kwoty wynikają z Ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBK z dnia 22 maja 2003 r. Zatem czym różnią się poszczególne oferty na rynku? Na co warto zwrócić uwagę? Często w cenie lub za niewielką dopłatą dostajemy dużo więcej u jednego towarzystwa ubezpieczeniowego niż za podobną cenę w drugim.

Bezpośrednia likwidacja szkód (BLS) jest z jednym powodów, który może nas zachęcić do wyboru polisy. BLS polega na tym, że bezpośrednią likwidacją szkody zajmuje się nasze towarzystwo ubezpieczeniowe, a nie jak dotąd ubezpieczyciel sprawcy szkody. Później nasz ubezpieczyciel rozlicza się już towarzystwem, w którym OC miał sprawca. Co ważne przy wycenie szkody zajmuję się tym rzeczoznawca z naszej firmy ubezpieczeniowej i sama likwidacja szkody nie różni się dla nas od tradycyjnego sposobu. Czy będzie to prostsze dla właściciela pojazdu? Jak wycenę i cały proces przeprowadzi firma sprawcy, a jak nasza, której jesteśmy Klientem? Zostawiam już do samodzielnej oceny.

Assistance dostajemy praktycznie do każdego OC. Czasem jest wliczone w cenę, a czasem mamy płatne warianty do wyboru. Należy zwrócić jednak szczególną uwagę na wariant jaki dostajemy. Ważnymi szczegółami jest to czy pomoc należy nam się w razie wypadku czy również w razie awarii czy kradzieży auta. Spójrzmy również na co możemy liczyć w razie potrzeby. Jedno z towarzystw zaproponuje nam samo holowanie z limitem kilometrów i to przy spełnieniu dodatkowych warunków. W drugiej firmie dostaniemy możliwość auta zastępczego, hotel a nawet naprawę w miejscu zdarzenia.

Do powyższych czynników, które mogą warunkować wybór naszego ubezpieczenia możemy wymienić szereg innych. Dla jednej osoby istotny będzie dodatek, który zagwarantuje nam ochronę zniżek w razie szkody. To znaczy, że jeśli spowodujemy szkodę i nie zmienimy ubezpieczyciela, to za rok przy przedłużeniu polisy firma gwarantuje nam utrzymanie zniżek na tym samym poziomie. Drugą osobę mogą zainteresować dodatkowe ubezpieczenia na opony lub szyby. W przypadku wyboru tych dodatków firmy pomogą nam przy problemach przebitą oponą czy wymienią szybę. Co ważne przy korzystaniu z pomocy nie stracimy zniżek.

Myślę, że nakreśliłem pokrótce temat odnośnie wyboru OC samochodu. Zachęcam do kontaktu, chętnie pomogę przy znalezieniu ubezpieczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *